Partner artykułu czytaj ten artykuł
Dziś każdy nowy telewizor to Smart TV. A to oznacza, że można – a nawet trzeba – podłączyć go do sieci. Jak wybierać Smart TV?

Co to jest Smart TV?

W największym skrócie – Smart TV to telewizor, za pośrednictwem którego można nie tylko oglądać telewizję, ale także korzystać z internetu. Nie chodzi tu jednak o mozolne wpisywanie adresów internetowych za pomocą niewygodnego pilota. Na smart TV zainstalowane są aplikacje, dzięki którym łatwo można oglądać treści z sieci na dużym ekranie. Chodzi między innymi o YouTube, Netflix, Spotify czy HBO.

Jaka jest różnica pomiędzy Smart TV a zwykłym?

Cóż, jeśli mało korzystacie z multimedialnych zasobów sieci to… niewielka. Smart TV ma ułatwiać korzystanie z zasobów sieci na dużym ekranie telewizora. Za to jeśli YouTube albo Netflix to wasze ulubione aplikacje, to świetnie się składa, bo zamiast na komputerze, filmy można wygodnie oglądać na ekranie telewizora.

A konkretnie? Jakie ma wady, a jakie zalety?

Zalety przeważają. Oprócz wspomnianych już treści na dużym ekranie, dzięki Smart TV zyskujemy dostęp do dużej - i wciąż rosnącej - listy aplikacji do oglądania filmów i seriali na żądanie (VoD) oraz zapewniających innego rodzaju rozrywki. Niestety, Smart TV nie jest wolny od wad. W zależności od modelu telewizora sterowanie poszczególnymi modułami może sprawić nieco kłopotu, a żeby cieszyć się dobrą jakością filmów bez buforowania, należy zapewnić naszemu sprzętowi dobrą prędkość internetu.

Kupuję nowy telewizor – na co zwracać uwagę przede wszystkim?

Najbardziej liczy się jakość obrazu. Funkcje „inteligentne” są zdecydowanie drugorzędne, dlatego że we wszystkich modelach są do siebie podobne. Przy wyborze nowego urządzenia dużo ważniejsze powinny być aspekty takie jak przekątna i rozdzielczość ekranu, kwota, którą chcemy przeznaczyć na sprzęt i to, czy dany telewizor będzie pasował do mieszkania.

Czym różnią się od siebie poszczególne Smart TV?

Smart TV różnią się od siebie detalami – systemem operacyjnym, funkcjami (np. telewizorom Samsunga można wydawać po polsku polecenia głosowe), pilotami (np. piloty LG działają raczej jak myszka niż jak tradycyjny pilot), ale wszystkie pozwalają na to samo. Najlepiej będzie wypróbować w sklepie podstawowe funkcje i sprawdzić, czy są dla was wygodne.

Jak połączyć telewizor z siecią? Czy mogę zrobić to samo ze swoim starym sprzętem?

Sposób podłączenia telewizora do sieci zależy tylko od was. Możecie podłączyć go kablem lub podpiąć do sieci Wi-Fi. Jeśli zaś chodzi o drugie pytanie to tak, możecie dokupić niedrogie przystawki, które z każdego telewizora zrobią Smart TV. Może to być przystawka w rodzaju Mini Android PC albo Chromecast. Ten pierwszy to miniaturowy komputer, podpinany do telewizora, działający w systemie Android. Chromecast ma natomiast postać zbliżoną do pendrive – wystarczy wpiąć go do gniazda HDMI telewizora i już możemy udostępniać treści (filmy, gry, zdjęcia, seriale) ze smartfonu albo komputera.